cfm چیست؟

cfm چیست؟

شما مشتریان گرامی میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی کمپرسور رحیمی، محصولات خود را به راحتی خریداری کرده و دریافت نمایید. در این بخش cfm چیست؟ را برای شما توضیح داده ایم.

 

Cfm یک اصطلاح مهم در هوای فشرده و مخفف کلمه cubic feet per minute می‌باشد. معنای فارسی این اصطلاح فوت مکعب بر دقیقه است. Cfm میزان جریانی که در هر دقیقه از دستگاه خارج می‌شود را اندازه گیری می‌کند. حجم هوا نیز به کمک cfm قابل اندازه گیری است.

این اصطلاح مرتبط با کمیت و یا حجم دستگاه است و ارتباطی بین آن و فشار و یا نیرو وجود ندارد. حجم هر فوت مکعب معادل ۷.۵ گالن است. یک فوت مکعب برابر با مکعبی به ابعاد ۱۲ × ۱۲ ×۱۲ اینچ می‌ باشد.

فرمول محاسبه cfm

محاسبه cfm، معمولا بر اساس میزان هوا (Airflow) و فشار استاتیک (Static Pressure) صورت می گیرد و فرمول محاسبه آن به شرح زیر است:

CFM = (Airflow in Cubic Feet) / (Minutes)

بر این اساس، میزان حجم هوای تبادل شده در یک دستگاه به واحد فوت مکعب در دقیقه است. برای محاسبه دقیق تر در یک دستگاه خاص، باید عوامل دیگری مانند ابعاد کانال ها، سرعت هوا، فاصله بین اجزا و… اشاره شود. اگر بخواهید فرمول محاسبه cfm را با جزئیات بیشتر بررسی کنید، به فرمول زیر خواهید رسید:

cfm = طول * عرض * ارتفاع * سرعت

 

کاربرد cfm در کمپرسور باد

برای راه اندازی دستگاه های بادی لازم است اطلاعات کافی درباره cfm داشته باشید تا دستگاه شما بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد. برای محاسبه آن اگر مقدار cfm ابزار پنوماتیک 6.5 باشد، برای این که حداقل cfm مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه مشخص شود؛ باید این عدد را در 1.2 ضرب کنید. به طور مثال: حداقل cfm برای این ابزار بادی 7.8 می‌باشد. پس کمپرسور بادی که برای این دستگاه تهیه می‌کنیم باید حداقل حجم ۷.۸ لیتری داشته باشد.

به طور کل در محاسبه cfm دقت کافی داشته باشید؛ پیشنهاد می شود برای کارایی بیشتر ابزار بادی، بعد از اینکه مشخص شد حداقل  cfm چقدر است، حجم هوا را 30 درصد بیش از حجم مورد نیاز در نظر بگیرید.

 

تفاوت Cfm و psi

تفاوت این دو واحد، در اندازه گیری آن ها است. psi، فشار و cfm، حجم را اندازه گیری می کنند. از هر دوی آن ها برای کمپرسورها و ماشین آلات استفاده می شود.  در انتخاب کمپرسور هوا باید به این دو مولفه، توجه ویژه ای داشت و هر دو باید با مشخصات سیستم هماهنگی لازم را داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است کمپرسور بتواند PSI مناسب را ایجاد کند؛ اما قادر به cfm مناسب نباشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *