Psi چیست؟

Psi چیست؟

شما مشتریان گرامی میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی کمپرسور رحیمی، محصولات خود را به راحتی خریداری کرده و دریافت نمایید. در این بخش Psi چیست؟ را برای شما توضیح داده ایم.

 

psi چیست؟

PSI در حقیقت مخفف عبارت pounds per square inch است که به معنی پوند در هر اینچ مربع بوده و واحدی برای اندازه‌گیری فشار است. در اصل PSI مقدار فشاری است که به هر اینچ مکعب فضا وارد می‌شود.

PSI با نمادهای دیگری همچون lbf/in۲، lbf/in۲، lbf/sq in و lbf/sq in‎ نیز عنوان می‌شود و هر PSI معادل ۶۸۹۴٫۷۵۷ پاسکال می‌باشد. نیروی هوا همان چیزی است که باعث قدرت گرفتن هوای فشرده شده می‌شود.

به عنوان نمونه زمانی که گفته می‌شد یک کمپرسور هوا از خروجی ۲۰۰ پی اس آی برخوردار است به این معنی است که این کمپرسور می‌تواند ۲۰۰ پوند فشار به هر اینچ مربع فضا وارد ‌کند.

 

تفاوت psi و cfm در چیست؟

همان‌طور که گفته شد هر کدام از عبارت‌های Cfm و PSI می‌توانند بیانگر چیزهای متفاوتی باشند و کمیت‌های مختلفی را اندازه‌گیری و محاسبه می‌کنند. PSI برای اندازه‌گیری فشار و Cfm برای اندازه‌گیری حجم استفاده می‌شوند.

در حقیقت این مؤلفه‌ها، حداکثر فشار هوا و حداکثر حجم هوای تولید شده توسط کمپرسور هوا یا تجهیزات صنعتی دیگر را نشان می‌دهند.

در انتخاب کمپرسورهای هوا حتماً باید به مؤلفه‌های Cfm و PSI توجه ویژه‌ای داشت و هر دو فاکتور باید با مشخصات سیستم هماهنگی داشته باشند.

به عنوان نمونه زمانی که کمپرسور قادر به ایجاد PSI مناسبی باشد اما Cfm کافی نباشد. نمی‌تواند راندمان و عملکرد مناسبی داشته باشد و قادر نخواهد بود که انرژی مورد نیاز دستگاه‌های پنوماتیک را به صورت مستمر تأمین کند.

 

ارتباط CFM و PSI

همان‌طور که گفته شد هر کدام از مؤلفه‌های CFM و PSI یک کمیت متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند و ارتباط آن‌ها با همدیگر می‌تواند عملکرد و راندمان ابزارهای پنوماتیک را تضمین کند.

در حقیقت اطلاع از این مؤلفه‌های به تنهایی کافی نیست و این دو در کنار همدیگر می‌توانند معنی پیدا کنند. برای درک بهتر ارتباط CFM و PS می‌توان مثال‌های متعددی بیان کرد.

  • به عنوان نمونه چنانچه در یک باغ یک شلنگ آب وجود داشته باشد در زمان خروج آب از آن ممکن است آب تا چند فوت از انتهای شلنگ برسد اما اگر انتهای لوله با انگشت فشار داد و آن را محدود کرد به‌گونه‌ای که فضای کمتری برای عبور آب ایجاد شود، آب با فشار بسیار بیشتری نسبت به قبل از آن خارج می‌شود به‌گونه‌ای که حتی اگر شلنگ به همان میزان آب تولید کند، فشار اضافی وارد شده به انتهای شلنگ باعث می‌شود سرعت بیشتری داشته و از دامنه حرکتی بالاتری برخوردار باشد
  • در مثال دوم می‌توان فرض کرد که فردی وارد یک تونلی می‌شود که جریانی از هوا با سرعت، حجم و فشار مشخصی وارد آن شده است. چنانچه به تدریج که هوا جلوتر می‌شود تونل باریک‌تر شود، قدرت هوا بیشتر شده که به معنی افزایش CFM بوده و از آنجایی که هوا در فضای کمتری قرار گرفته و فشرده‌تر می‌شود میزان فشار آن نیز افزایش یافته که به معنی افزایش PSI خواهد بود.

در حقیقت می‌توان گفت فرمول و رابطه بویل که به شکل (P1 × V1 = P2 × V2) می‌باشد می‌تواند به زبانی ساده رابطه بین CFM و PSI را بیان کند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *